پیشنهاد جستجوی رایگان برای یافتن مرموزترین پرواز جهان

کوالالامپور- ایرنا - یک مقام دولتی مالزی و خانواده قربانیان پرواز مرموز ام.اچ ۳۷۰ خطوط هوایی این کشور اعلام کردند که یک شرکت آمریکایی حفاری بستر دریا پیشنهاد آغاز عملیات جستجوی رایگان را با هدف حل یکی از بزرگترین معماهای صنعت هوایی جهان مطرح کرده است.

پیشنهاد جستجوی رایگان برای یافتن مرموزترین پرواز جهان
پیشنهاد جستجوی رایگان برای یافتن مرموزترین پرواز جهان

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، 'گریس ناتان' یک وکیل مالزیایی که 'ان دایسی' مادر او نیز مسافر این پرواز اسرارآمیز کوالالامپور به پکن بوده است، گفت که شرکت 'اوشن اینفینیتی' (اقیانوس بی نهایت) پیشنهاد از سرگیری عملیات امداد و نجات را به صورت رایگان مطرح کرده و تنها درخواست کرده است در صورت پیدا کردن هواپیما به این شرکت پاداشی اعطا شود.

به نوشته تارنمای روزنامه 'استار'، 'عزیر کپراوی' معاون وزیر حمل و نقل مالزی نیز تایید کرد که مقامات این وزارتخانه این پیشنهاد را دریافت کرده اند، اما تصمیمی در خصوص قبول کردن آن اتخاد نشده است.

پرواز ام.اچ ۳۷۰ خطوط هوایی مالزی که ماه مارس سال ۲۰۱۴ با ۲۳۹ سرنشین از جمله دو مسافر ایرانی در مسیر پکن به کوالالامپور ناپدید شد، پس از گذشت حدود چهار سال همچنان به عنوان یکی از مرموزترین پروازهای جهان حل نشده باقی مانده است.

تحلیل های راداری و ارتباطات ماهواره ای پیشنهاد می کنند که یک نفر از داخل هواپیما به طور عمد انتقال دهنده رادیویی این هواپیما را پیش از منحرف شدن به سمت اقیانوس هند خاموش کرده است.

استرالیا، مالزی و چین پس از عملیات جستجویی که حدود ۱۶۰ میلیون دلار هزینه داشت، پس از دو سال جستجو این عملیات را ماه ژانویه در حالی که اعتراض خانواده های سرنشینان آن همچنان ادامه دارد، متوقف کردند.

مالزی و استرالیا سال گذشته پیشنهاد گسترش حوزه جستجو به ۲۵ هزار کیلومتر مربع دیگر در شمال جایی که پیشتر عملیات جستجو در ۱۲۰ هزار کیلومتر از محدوده آن انجام شده بود را به دلیل غیردقیق بودن مکان های معرفی شده رد کرده بودند.

اما گروه 'صدای ۳۷۰' که گروهی حمایت کننده از خانواده سرنشینان پرواز ام.اچ ۳۷۰ هستند، اعلام کردند محققان استرالیا اکنون محدوده ای کمتر از ۲۵ هزار کیلومتر مربع را براساس مدل ها و بررسی های خود معرفی کرده اند تا تحقیقات به صورت متمرکزتر در آن انجام شود.

مقامات شرکت آمریکایی 'اوشن اینفینتی' تاکنون در مورد این پیشنهاد ارائه شده به مالزی اظهار نظر نکرده اند.

این شرکت در تارنمای خود آورده است که دارای یکی از پیشرفته ترین ناوگان های وسایل زیردریایی مستقل به منظور نقشه یابی، تحقیقات و جستجو در بستر دریا است.